“Bowiem dobro wraca podwójnie..”

   SZKOLNE KOŁO CARITAS

 

Pięć nieskomplikowanych liter, układających się w piękne, choć współcześnie sporne i różnie definiowane pojęcie POMOCY, stanowi niekiedy ogromne wyzwanie dla przeciętnego obywatela dzisiejszego świata, w którym to właśnie technologia i pełne egoistycznego podejścia potrzeby materialne, stanowią centrum i sens istnienia. Pod wpływem środowiska i ludzi wśród których żyjemy, nasz światopogląd ulega redukcji, zaś piramida wartości- znacznemu przewartościowaniu. Jednak warto pamiętać, że każdy człowiek ma w sobie choćby niewielki pierwiastek czegoś, co sprawia, że gdy przechodzi obok ludzkiej niesprawiedliwości, choroby, cierpienia, krzywdy, a nawet obok żebrzących przy wejściu do podziemnych przejść Dworca Centralnego ludzi- nie minie ich zupełnie obojętnie.

 

Dlaczego pomoc jest w dzisiejszych czasach pojęciem spornym i różnie definiowanym? Ponieważ dla niektórych z nas pomocą jest wsparcie kolegi w lekcjach, dla innych to ofiarowanie złotówki dla “biedaka”, a dla jeszcze innych- milionów dolarów na szczytny, charytatywny cel. Przykładów interpretacji i wcielenia w życie definicji pomocy jest nieskończenie wiele. Osobiście uważam, że każda z nich jest prawidłowa, jeśli tylko wynika z prawdziwej potrzeby serca.

A co ze społeczeństwem, które zbyt bardzo zaangażowało się w swoje indywidualne potrzeby i wierzy, że każdy jest odpowiedzialny wyłącznie za siebie? Nasuwa mi się na myśl pewna metafora. Wyobraźmy sobie 100 talerzy zupy, z których tylko jeden zawiera posolone i dobrze doprawione danie. Próbując zupy z pierwszych dziesięciu talerzy, zdajemy sobie sprawę, że jest ona po prostu niesmaczna. Jedząc z dwudziestu następnych- powoli przyzwyczajamy się do takiego smaku. Po kolejnych dwudziestu, jesteśmy prawie pewni, że ta zupa tak właśnie powinna smakować. W końcu natrafiamy na dobrze doprawione danie. I wówczas dopiero doceniamy ten jeden, niepowtarzalny talerz pysznej zupy. Tak samo jest z ludźmi. Czasem na 99 obojętnych, trafi się jeden, który zrozumie potrzebę pomocy i będzie wcielał ją w życie. Super byłoby, gdybyś to właśnie był Ty!

Kilka lat temu w naszej szkole pojawiła się idea, której myślą przewodnią miało być powołanie organizacji, mającej na celu dobroczynną pomoc młodzieży skierowaną do najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. Szkolne Koło Caritas powstało z inicjatywy uczniów pod nadzorem i opieką siostry Katarzyny Purskiej, a następnie księdza Szymona Petryki. Od początków założenia, sięgających kilka lat wstecz, z niewielką przerwą, prowadzi ono działalność charytatywną. W roku szkolnym 2015/2016 odnowiło ono swoją strukturę, skupiając rzeszę nowych osób, którzy wprowadzają w życie co raz to nowe, bardziej kreatywne pomysły. Opiekunem koła została powtórnie siostra Katarzyna Purska, zaś stanowisko przewodniczącej piastuje obecnie Natalia Sochacka. Szkolne Koło Caritas funkcjonuje pod czujnym okiem dyrekcji, prowadząc wiele inicjatyw, mających na celu bezinteresowną pomoc potrzebującym.

W okresie październikowo-listopadowym Szkolne Koło Caritas zorganizowało wraz z harcerzami akcję o kryptonimie “Paczka na Białoruś”. Istotą tej inicjatywy była zbiórka produktów z długoterminowym okresem ważności dla potrzebujących białoruskich rodzin. Zbieraliśmy nie tylko produkty spożywcze, ale także środki czystości i codziennego użytku. Zebrane dary, zostały następnie przetransportowane przez harcerzy do punktów docelowych na Białorusi.

Pierwszą większą inicjatywą, którą warto się pochwalić był świąteczny kiermasz bożonarodzeniowy, na który przygotowaliśmy słodkie, świąteczne przekąski i ozdoby. Cel był szczytny, ponieważ zebrane pieniądze przeznaczone zostały na ryż, który jest podstawową formą żywieniową w krajach Bliskiego Wschodu. Inicjatywa związana była ze sprzedażą własnoręcznie wykonanych ciast i ozdób na długich przerwach i w czasie dnia otwartego przeznaczonego dla rodziców. Akcja nosiła tytuł “Ryżowy Szlak na Filipiny” i została zorganizowana przez fundację “Z serca ochotnego”.  W pomoc licznie włączyli się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i rodzice, dzięki czemu udało się zebrać znaczną kwotę pieniędzy.

Z okresem Bożego Narodzenia wiązało się również kolędowanie w Domu Opieki przy ulicy Nowowiejskiej, prowadzonym przez siostry zakonne. Grupka uczniów zaangażowanych w działalność Szkolnego Koła Caritas po ustaleniu terminu i pozwolenia z dyrekcją tamtejszego ośrodka, brała udział w kolędowaniu. Wyszukane stroje- rodem z betlejemskiej stajenki,  akompaniament gitarzystów i piękny śpiew, wywołały uśmiech niejednego mieszkańca tamtejszego ośrodka.

Od kilkunastu lat Wspólnota Sant’Egidio organizuje przedsięwzięcie zwane “Wigilią z Ubogimi”. W tym roku Szkolne Koło Caritas wsparło akcję tej wspólnoty poprzez zorganizowanie zbiórki prezentów dla bezdomnych. Wśród przyniesionych produktów znalazły się: termosy, ciepłe rękawiczki, czapki, środki czystości, słodycze i wiele innych. Zostały one przetransportowane na miejsce Wigilii i zapakowane w świąteczne paczki, aby w tym okresie bożonarodzeniowym sprawiać radość nawet tym najbiedniejszym! :)

Od kilku miesięcy prowadzimy także akcję związaną ze zbiórką nakrętek. Wystawione na ten cel kartony ulokowane są w zakamarkach staszicowych korytarzy, a narastające zbiory systematycznie dostarczamy do punktów odbioru. Akcja trwa nadal, dlatego zachęcamy do czynnego udziału!

Warszawski Dom Kombatanta, który zrzesza ludzi, będących  byłymi uczestnikami walk o naszą wolność jest kolejnym celem, do którego kierujemy naszą pomoc. W okresie rekolekcji zostało zorganizowane wyjście do tej instytucji, aby zapoznać uczniów z zasadami jej funkcjonowania i ludźmi, którzy do niej należą. Pragniemy podjąć pomoc związaną z drobną opieką nad ludźmi starszymi i schorowanymi, którzy niegdyś walczyli o to, abyśmy żyli teraz w niepodległym kraju i znali wartość i znaczenie słowa “wolność”.

Szkolne Koło Caritas skupia młodzież pełną zapału i chęci do działania, która jest kuźnią niesamowitych pomysłów i kreatywnych działań o charytatywnym aspekcie. Jesteśmy wspólnotą otwartą na nowych członków i chętnie powiększamy swoje grono o coraz to nowe jednostki.  Jeśli masz jakiś pomysł działania, albo chcesz zaangażować się w nasze akcje- po prostu skontaktuj się z nami i działaj!

Potrzeba pomocy i zainteresowania drugim człowiekiem jest ważnym aspektem funkcjonowania dzisiejszego świata. Dostawanie czegoś od innych jest bardzo przyjemnym zjawiskiem, jednak warto zauważyć również, że dawanie czegoś od siebie może uszczęśliwiać znacznie bardziej. Dlatego pomoc innym, nawet ta najdrobniejsza, ale wywodząca się z potrzeby serca, może stanowić ten brakujący element codziennej układanki, która buduje naszą rzeczywistość i wprowadza w życie coś niezwykłego, co daje nam energię i moc do działania.

 

Klaudia Błachnio